Keď sa ma niekto, kto nikdy predtým Red Velvet nejedol spýta, ako chutí, je dosť ťažké vysvetliť to. Vôbec sa totiž nepribližuje klasickým obláčikovým korpusom. Red Velvet alebo v preklade “červený zamat” pochádza ešte z viktoriánskych čias a preslávili ho najmä newyorské kaviarne či hotely, avšak obľúbený je aj v Kanade a po celom svete.
Historicky sa samozrejme cukrárske farbivá nepoužívali, červený nádych korpusu bol spôsobený kakaom, ktoré bolo vtedy dostupné, neskôr sa na zafarbenie používala aj cviklová šťava (ktorú ešte aj dnes nájdete vo viacerých receptoch). Avšak “zamat” je označenie úplne presné, pretože korpus je šťavnatý (vďaka cmaru), voňavý, príjemne kakaový, s lahodným krémom z cream cheese a masla a so sladkým vanilkovým dozvukom.
Myslím že už z toho opisu Vám musí byť jasné, že opäť to tu všetko stojí a padá na kvalitných surovinách, takže poďme na to:
Na cca 12-15 porciovú tortu budeme potrebovať (4x forma 20cm alebo 3x 24cm, tento korpus neodporúčam veľmi prerezávať)
345g hladkej múky
1 ČL kypriaceho prášku
1 ČL sódy bikarbóny
20g kakaa
115g masla
250g kryštálového cukru
240g oleja
4 vajcia
1 PL vanilky
1 ČL vínneho octu
1 ČL cukrárskeho farbiva (wilton, progel)
240g cmaru
A na krém:
500g cream cheese (bánovecká neochutená nátierka, philadelphia….)
150g masla
240g práškového cukru
50g šlahačky
Začneme tým, že si navážime a nachystáme do misky suché ingrediencie – múku, kypriaci prášok, sódu bikarbónu, vanilku a kakao. Oddelíme si bielky od žĺtkov – bielky si vyšlaháme so štipkou soli v jednej mise. V druhej mise so stierkovým nadstavcom tlčieme maslo kým nie je hebké, zamatové. Pridáme cukor a spojíme. Ďalej prilejeme olej (hmota teraz môže vyzerať ako zrazená, to je úplne okej) a žĺtky. Pridáme vínny ocot a farbu. Na striedačku pridávame cmar a po lyžiciach suché ingrediencie (začať aj končiť by sme mali cmarom). Miešame na najnižších otáčkach, zbytočne nepremiešame a keď je hmota konzistentná, ručne primiešame sneh z bielkov a hotovo.
Cesto rozdelíme do vymazaných a vysypaných foriem (prípadne použijeme papier na pečenie) a pečieme na 160-180 stupňov (podľa toho ako silno Vám pečie rúra) približne 30 minút – vyskúšame špajdlou či je korpus upečený – má byť vláčny avšak špajdla nesmie vyjsť mokrá!
Necháme úplne vychladnúť a medzitým si môžeme pripraviť krém. Opäť si pomôžeme stierkovým nadstavcom mixéra. Vymiešame cream cheese s cukrom, pridáme maslo a cukor. Napokon prilejeme šlahačku. Ak sa Vám zdá krém redší, dáme ho na chvíľku vychladiť a plníme jednotlivé pláty.
Do originál Red Velvet torty nejde ovocie, ak Vám tam však chýba, odporúčam maliny alebo jahody. Red Velvet je asi najikonickejší “layer cake” takže pokojne zvoľte tzv. “nahý” look a zvonku tortu neobtierajte, zato dnu jej doprajte výdatnú vsrtvu krému.
Nakoniec tortu ozdobte podľa vlastnej vôle ovocím či kvietkami, pokojne si pomôžte aj červenými omrvinkami z korpusu, na efekt.
Zachlaďte a nechajte chute prejsť. Najlepšia je na druhý deň ráno, vychladená, sladká, šťavnatá, vanilková, kakaová, iná.
Dobrú chuť!