Kanadský škoricový bagel

Prvý diel seriálu “národné pečivká” alias čo sa raz bude podávať ku káve v mojej kaviarni začne v Kanade, kde žije moja rodina.

Prvý diel seriálu “národné pečivká” alias čo sa raz bude podávať ku káve v mojej kaviarni začne v Kanade, kde žije moja rodina. Zimy sú tam dlhé a aj ženy majú fyzicky náročné povolania (sesternica je drevorubačka) 🙂 takže organizmus si sám pýta zahriatie vo forme hutných jedál, sýtych polievok, mäsa, pečiva, či korenín. To len na okraj.

Sestra môjho dedka bola vychýrená pekárka, a hoci sama mala celiakiu, teda bezlepkovú diétu pri ktorej bežné pečivo nekonzumovala, pre svoje deti, vnúčatá, pravnúčatá varila s láskou od výmyslu sveta. Do Kanady sa presťahovala v mladom veku so svojím slovenským manželom a na Slovensko nikdy nezabudla, pravidelne sa navzájom navštevovali, aj za minulých režimov.

Preto prvým receptom ktorý som vybrala sú tzv. “Canadian cinammon raisins bagels” čiže kanadské škoricovo-hrozienkové bagle. Tieto bagle sú len mierne sladké, Kanaďania vo veľkej miere používajú pri pečení javorový sirup, ktorý je dosť sladký, no v pečení sa akosi “stratí” 🙂 Aspoň teda ja som mala pocit že mohli by byť aj sladšie, takže určite dajte aj trošku cukru.

Bagle sú z kysnutého cesta, ktoré nemusí byť strašiakom, dokonca ani keď nemáte po ruke kuchynský robot. Ja osobne používam droždie aj čerstvé aj sušené, s obidvomi sa podarí, treba mu len dať čas a teplo 🙂

Tieto bagle sú s hrozienkami, ale môžete ich vymeniť za mak, sezam, kúsky čokolády, fantázii sa medze nekladú. Dajú sa tiež urobiť naslano – úplne vynechať javorový sirup aj cukor a následne naplniť ako bagetu – šunkou, lososom, mozzarelou,… Sladké sa podávajú s “cream cheese” čo u nás nájdeme ako philadelphiu, lučinu, atď a preliate javorovým sirupom. Moje dieťa si natrelo lučinu na jednu a nutelu na druhú polovicu 🙂

Cesto na bagle som si predpripravila večer a ráno už len dokončila, tá posledná fáza už nie je tak časovo náročná. A tá vôňa v celom dome – škorica a čerstvé cappucino – mmmmm.

Takže ideme na to. Pre angličtinárky pripájam aj originál recept http://www.thecandidappetite.com/2012/10/22/cinnamon-raisin-bagels/

Suroviny:

základ
1 ČL sušeného droždia
4 šálky chlebovej múky (ja som mala zmes ražnej a pšeničnej múky do domácej pekárne)
2,5 šálky vlažnej vody

cesto
1 ČL sušeného droždia
3,75 šálky chlebovej múky
1 PL škorice
5 PL trstinového cukru
3 ČL soli
2 ČL melasového sirupu/medu/javorového sirupu (ja som dala len javorový sirup bez cukru)
2 šálky prepláchnutých hrozienok

na varenie/pečenie
1 PL sódy bikarbóny
kukuričná alebo semolínová múka na poprášenie (ja som dala detskú krupicu)

Príprava:

Vo veľkej mise (napr. kuchynského robota) zmiešame droždie a múku, prilejeme vodu a miešame kým nevytvoríme vláčne lepkavé cesto, ktoré pripomína husté palacinkové cesto. Misku zakryjeme fóliou a navlhčenou utierkou. Necháme odpočívať pri izbovej teplote 2 hodiny, resp. kým zmes nie je nadýchaná a tvoria sa v nej bublinky.

Na vytvorenie cesta do tej istej misy pridáme zvyšné droždie a premiešame. Pridáme 3 šálky múky, škoricu, cukor, soľ a sirup/med. Miešame (ručne alebo v kuchynskom robote s hákom na najnižších otáčkach) kým nevytvoríme guľu a pomaly pridávame zvyšnú múku. Nakoniec vmiešame hrozienka.

Miešame ešte 6 minút v robote (10 minút ručne) kým cesto nie je vláčne a pevné. Ak sa nám zdá príliš suché, pridáme trolinku vody, ak je naopak príliš lepkavé, pridáme múku. S cestom sa musíme hrať, musíme cítiť jeho potenciál pod svojimi rukami, napokon bude saténovo hladké a poddajné.

Cesto si rozdelíme podľa toho aké bagle chceme mať – môžeme vytvoriť 12 jumbo baglov, 16 medium baglov alebo 24 mini baglov. Ja som zvolila zlatú strednú cestu. Nakrájané cesto vyformujeme do guľôčok a tie prikryjeme navlhčenou utierkou a necháme 20 minút odpočívať.

Medzitým si pripravíme 2 plechy s papierom na pečenie, ktorý postriekame olejom. Do každej cestovej guľôčky spravíme palcom dieru a jemne ju zväčšíme, pričom dávame pozor aby cesto bolo rovnomerne rozložené po celom obvode baglu. Bagle naukladáme na plechy, necháme medzi nimi medzeru asi 1 palec (ešte nakysnú trošku) a opôť veľmi jemne postriekame olejom a prikryjeme fóliou. Necháme ešte odpočívať 20 minút na kuch. linke.

Následne bagle putujú do chladničky – môžete vyskúšať či sú už na to “pripravené” a to tak že jeden z nich jemne namočíme do misky s vlažnou vodou a ak ostane plávať na hladine, vieme že je už “pripravený”. Mne sa nechcelo toto skúšať, takže som ich radšej nechala odpočívať o 10 minút dlhšie a potom som ich dala na noc do chladničky. Áno, je to dlho 🙂 ale je to akurát keď ich chcete ráno čerstvo upečené. okej, stačí im vraj aj 4 hodiny v chladničke, ale čím dlhšie, tým lepšie sa chute prepoja.

Napokon prichádza posledná fáza a tá sa stihne aj ráno do pol hodiny. Predhrejeme si rúru (po tejto skúsenosti nabudúce dám radšej menej – asi 220 stupňov) a mriežku si dáme do strednej polohy. Vezmeme si veľký (široký) hrniec, naplníme do polovice vodou a necháme zovrieť, následne vsypeme sódu bikarbónu – s týmto opatrne, začne to dosť šumieť 🙂

Bagle jemne vhodíme do tohho kúpeľa, tak aby sa netlačili (4-5 ks naraz), po minúte ich obrátime a po ďalšej minúte vyberieme a necháme vyschnúť na tanieri (nedávať na kuchynské papierové utierky, verte mi, zlý nápad :/ nalepí sa na bagle a už to z nich nedostanete). Ak chcete bagle viac “žuvačkovité” nechajte ich obariť po 2 minúty z každej strany. Skúšajte, nájdite si to svoje 🙂

Kým sa všetky bagle obaria, jemne posypte opäť tie isté plechy s tými istými papiermi kukuričnou múkou/detskou krupicou.

Medzitým sa nám rozohriala rúra, oba plechy môžete piecť naraz, čo najviac v strede, cca 5-10 minút a potom obrátiť a vymeniť medzi sebou a opäť cca 5-10 minút – kým nezhnednú. Následne vyberte z rúry a nechajte vychladnúť na mriežke. Naozaj, nechajte ich vychladnúť, ja viem, tá vôňa je neodolateľná ale popálite sa alebo Vám bude zle. No nič, ja som Vám to hovorila 🙂

Dobrú chuť a krásny a úspešný deň praje

Dominika